Czym jest przekształcenie spółki?

Jakiś czas temu postanowiłeś rozpocząć działalność gospodarczą. Po namysłach nad formą prawną wybór padł na którąś ze spółek. Minęło kilka lat i okazało się, że wybór był nietrafiony. Czy można coś z tym zrobić? Oczywiście, najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest dokonanie przekształcenia. 
 
Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową najogólniej polega na tym, że zmienia się ona w spółkę innego typu, czyli zmienia się forma prawna spółki przekształcanej przy jednoczesnym zachowaniu jej istnienia oraz pełnej dotychczasowej tożsamości. 
Przekształcając obecną spółkę nie musisz rozwiązywać, czy likwidować obecnej, zakładać kolejnej i rozpoczynać wszystkiego od nowa. Wynika to z płynnej kontynuacji działalności podmiotu podlegającego przekształceniu. W związku z tym spółka przekształcana i spółka przekształcona to cały czas ten sam podmiot.
 
Co się dzieje z numerami NIP i REGON? W związku z tym, że podmiot przekształcany płynnie zmienia się w przekształcony przysługują mu z mocy prawa te same numery NIP i REGON . W spółce przekształconej mamy również do czynienia z kontynuacją praw i obowiązków z umów zawartych wcześniej przez spółkę przekształcaną. Nie ma potrzeby zwierania porozumień, czy podpisywania aneksów z kontrahentami. 
 
Czy firma (nazwa) spółki musi pozostać ta sama? I tak i nie. Przy standardowym przekształceniu firma nie zmienia się. Jedynie oznaczenie spółki ulega zmianie, np. z AAA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, na AAA Spółka komandytowa. Natomiast jeżeli wspólnicy stwierdzą, że np. stara nazwa źle się kojarzy, albo jest nieadekwatna do obecnego profilu działalności spółki, to oczywiście firmę można zmienić. W przypadku zmiany całej nazwy spółka przekształcona przez co najmniej rok od dnia przekształcenia powinna podawać w nawiasie dawną firmę, z dodaniem wyrazu „dawniej”.

Zastanawiasz się jak optymalizować swoją działalność, po względem podatkowym, organizacyjnym, czy biznesowym? A może trafiłeś przypadkiem na ten artykuł i pomyślałeś „faktycznie, moja spółka mogłaby działać efektywniej”? Nie szukaj rozwiązań i odpowiedzi u przypadkowych osób. Skontaktuj się z nami. Sprawami podatkowymi i księgowymi zajmujemy się od ćwierćwiecza, przez co nasze doświadczenie na pewno zaowocuje skutecznym rozwiązaniem. 

Kto i kiedy może się przekształcić ?

Prowadzisz spółę i zastanawiasz się nad zmianą jej formy prawnej? Jeżeli nie wiesz na czym to polega zajrzyj do artykułu Co to jest przekształcenie spółki? 

Czy na pewno Twoja spółka może zostać przekształcona? Ustawodawca, w Kodeksie spółek handlowych (KSH) przewidział bardzo szeroki krąg podmiotów, które mogą przekształcić się w spółkę prawa handlowego. Tak więc nie ważne jaką spółkę prowadzisz, zawsze możesz ją przekształcić i zoptymalizować swój biznes.
 
Posiadając spółkę handlową możesz przekształcić się zarówno w spółkę osobową (tj. spółkę jawną, partnerską, komandytową oraz komandytowo – akcyjną), jak i kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną). 
Przewidziane są natomiast dwa wyjątki – pierwszy – jeżeli Twój biznes nie wypalił i musiałeś podjąć decyzję o likwidacji rozpoczynając podział majątku, albo Twoja spółka jest już w upadłości, niestety nie możesz podejmować działań zmierzających do przekształcenia. Drugi – prowadzisz spółkę cywilną i chciałbyś przekształcić ją w jawną – niestety taka zmiana jest niedopuszczalna.  

W związku z powyższym wniosek nasuwa się sam – nie jesteś praktycznie w żaden sposób ograniczony przez swoje wcześniejsze wybory dotyczące formy prawnej prowadzenia działalności. 
Jeżeli doszedłeś do wniosku, że strategia obrana kilka lat wcześniej nie sprawdza się w obecnej sytuacji, albo opracowałeś nowe cele, których nie możesz zrealizować prowadząc działalność w danej formie prawnej możesz podjąć kroki zmierzające do optymalizacji działalności. 
 
Jeżeli natomiast prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą Twoje możliwości co do wyboru kierunku przekształcenia są bardziej ograniczone w przypadku. W tej sytuacji KSH przewiduje jedynie przekształcenie w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółkę akcyjną. 

Ile trwa proces przekształcenia spółki ?
W kwestii czasu wszystko zależy od rodzaju spółki oraz trybu przekształcenia. Wyróżniamy dwa tryby przekształceń – uproszczony i normalny. Tryb uproszczony stosujemy w przypadku przekształcania spółek jawnych lub cywilnych. Czas takiej zmiany trwa około 6 tygodni. Natomiast, w pozostałych przypadkach proces ten może potrwać od 2 do 4 miesięcy.
 
Podane przedziały czasowe mają jedynie charakter orientacyjny. Nie ma możliwości przewidzenia co do tygodnia trwania całej procedury przekształcenia. Różnice mogą wynikać zarówno z kwestii zależnych od spółki przekształcanej jak i niezależnych. Dużą rolę odgrywa w tej kwestii prawidłowa komunikacja pomiędzy zarządem, wspólnikami i biegłym rewidentem. Natomiast w kwestiach niezależnych od spółki wiele zależy również od funkcjonowania sądów rejestrowych. Zdecydowanie szybciej można dokonać przekształcenia w okresie zimowym, niż np. wiosenno-letnim. Wynika to z obłożenia pracą sądów rejestrowych. 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu  pomożemy Ci w wyborze optymalnej formy prawnej prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb oraz warunków w jakich działasz. Zapewnimy również aby przekształcenie przebiegło sprawnie i w możliwie najkrótszym czasie. 

Zgłoś swoje problemy z urzędami i instytucjami!
Napisz jakiej pomocy potrzebujesz a niezwłocznie odpowiemy.

Telefon
tel. +48 (22) 10 22 120

E-mail

Klinika Podatnika - Walczymy o Twój biznes!

Klinika Podatnika Sp. z o.o. ul. Tytusa Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa
KRS:0000668319 NIP: 7010673661 REGON: 36677245000000